Što se ustavri dešava sa anodama koje štite vaš brod?
Većina metala nakon nekog vremena poćinje korodirati. Taj proces zove se korozija. Brzina kojom će metali korodirati ovisi o okruženju ukojem se nalaze pa tako na zraku sporo, u slatkoj vodi brže, a u slanoj vodi najbrže korodiraju. Kako bi spriječili koroziju koristimo anode koje kemijskim procesima čuvaju od utjecaja korozije i na taj način spriječavaju velike štete koje bi korozija proizvela. Zato se one zovu i žrtvene anode jer na sebe preuzimaju štetu.
Aluminijska anoda je bolja!
Električni potencijal aluminijske anode je manji u odnosu na cink anode pa je zapravo standard na manjim brodovima, Z pogonima, i izvanbrodskim motorima aluminijska anoda.
Trenutno se mogu u dućanima nabaviti obje vrste ali će kroz buduće vrijeme cink anode postupno biti uklonjene sa tržišta.
Alumijska anoda je tri puta trajnija, puno lakša od cinka, a što je jako važno jer ne zagađuje okolinu kao cink.
Pravila kod ugradnje:
Provjeriti da li je stara anoda potrošena kako bi se zamijenila za novu
Anode moraju biti u dobrom kontaktu sa objektom kojeg štite
Anode se nikada ne premazuju, mjesto ugradnje također mora bit bez boje i kamenca.
Magnezijske anode NIKAD se ne koriste u slanoj vodi nego isključivo u slatkoj jer bi se u slanoj odmah potrošilo, u samo par dana.Kada Vaše plovilo nakon sezone smjestimo na vez u našoj marini, netko od naših djelatnika izvršit će provjeru stanja anoda na vašem plovilu te dati preporuku za iznjenu.
Sve daljnje informacije i rezervacije na: marina@trimprojekt.hr